Nasza historia

Historia zaklęta w czerwonych cegłach

Na Przedmieściu Oławskim znajduje się miejsce jedyne w swoim rodzaju. Klimatyczne, magiczne, zaklęte. To właśnie Zaklęte Rewiry – klub muzyczny, który gości najlepsze zespoły i wykonawców z Polski oraz z całego świata. Jednak zanim budynek usytuowany przy ulicy Krakowskiej 100 stał się jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych we Wrocławiu, działo się w nim w przeszłości wiele innych rzeczy. Działa się w nim historia.


Założenie Browaru Haase - 1858

W roku 1858 Eduard Haase kupuje działkę przy Offeren Strasse, na Przedmieściu Oławskim i rozpoczyna budowę Haase Brauerei.

Browar Haase

Rodzina Hasse

Georg Haase przejmuje zarządzanie browarem - 1896

Eduard przekazuje browar w ręce syna - Georga, który rozsławia to miejsce na terenie całych Wschodnich Niemiec i po wielu szkoleniach staje się znakomitym browarnikiem. W międzyczasie wydaje rozprawę “Przeciwko totalnej abstynencji”, której ideą jest uświadomienie ludzi o dobroczynnych skutkach picia piwa.

Kolejne pokolenie rodziny Hasse - 1911

Browar przejmuje syn Georga - Eduard, który otrzymał imię na cześć dziadka - założyciela. Rok później dołącza jego młodszy brat Herbert. Browar wkracza w fazę największego rozkwitu. Na Offener Strasse 86-116 stoją 54 budynki, a browar zatrudnia 600 pracowników.

Artykuł w gazecie

Rodzina Hasse

Tytuł honoris causa dla Georga Haase - 1930

Hochschule fuer Bodenkultur nadaje Georgowi Haase tytuł honoris causa. Otrzymał on też złoty medal niemieckich browarników. W roku 1929 został uhonorowany pierwszym tytułem „Honorowego Obywatela Polanicy” za ogromne zasługi w stworzeniu i wspieraniu rozwoju uzdrowiska.

Festung Breslau - 1945

Lata II Wojny Światowej były w Breslau wyjątkowo spokojne. Dopiero zbliżający się front wschodni sprawił, że w sierpniu 1944 roku Hitler ogłosił Breslau twierdzą i nakazał bronić miasta za wszelką cenę. Od 13 lutego do 6 maja 1945 miasto było oblegane przez wojska 1. Frontu Ukraińskiego pod dowództwem marszałka Koniewa. Miasto było też cały czas bombardowane. Na skutek tych działań Breslau zostało zniszczone w 70%.

Mapa

Podpalony browar

Tragiczny koniec browaru - 26 marca 1945

W trakcie walk o Festung Breslau Niemcy podpalają 26 marca zabudowania browaru. Z jednego z największych i najnowocześniejszych browarów Niemiec ocalał jedynie budynek przy Krakowskiej 100 i mniejsze zabudowania pod numerami 92-96. Ocalałe z pożaru wyposażenie browaru zostało wywiezione do Związku Radzieckiego, niewielka część trafiła do innych wrocławskich browarów. Po wojnie były plany odbudowy browaru, ale ostatecznie pod koniec lat '60 zrezygnowano z nich.

Nowe życie browaru - 1946 - 2017

Po wojnie część terenu Browaru zostaje wykorzystana na stworzenie Fabryki Mydła i Gliceryny oraz Fabryki Beczek. W 1971 roku Fabryka Beczek przekształca we Wrocławską Fabrykę Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego “Spomasz”, która działa pod tym adresem do roku 2013. Od roku 20217 na części terenu zajmowanego przez Browar Haase budowany jest kompleks mieszkaniowy Krakowskie Tarasy.

Budynek z lotu ptaka

Pomieszczenie z kolumnami

Początek adaptacji budynku przy Krakowskiej 100 - 2008

Mijają lata, lecz potencjał tego miejsca wciąż zostaje niewykorzystany. Historia o legendarnym, przedwojennym browarze powoli odchodzi w niepamięć. Nic nie wskazuje na to, że to miejsce jeszcze kiedyś odżyje, aż do czasu, kiedy to budynek w końcu trafia w odpowiednie ręce. Ruszają intensywne prace nad stworzeniem klubu. Przygotowania wymagają sporo czasu, jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Wkrótce postindustrialne wnętrza zostaną urządzone w nowy, niepowtarzalny sposób...

Powstaje klub Zaklęte Rewiry - 2010

Po dwóch latach prac adaptacyjnych na mapie Wrocławia pojawia się wyjątkowe, klimatyczne miejsce, które swoim wystrojem i oryginalnością przyciąga artystów ze wszystkich stron świata. To tutaj można usłyszeć muzykę na najwyższym poziomie, poznać ciekawych ludzi oraz przeżyć najlepsze imprezy swojego życia.

Urządzenia elektroniczne

Sala

Początek pandemii COVID-19 - 12 marca 2020

WHO ogłasza 12 marca pandemię koronawirusa COVID-19. 13 marca zostają wprowadzone przez rząd pierwsze ograniczenia działalności gospodarczej: ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym, restauracje mogą dostarczać jedynie jedzenie na wynos, zamknięte zostają siłownie, baseny, kluby taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki i kina. W historii Zaklętych Rewirów - miejsca tętniącego przez 10 lat życiem - rozpoczyna się najmroczniejszy okres...

Nowy początek - 4 września 2021

Przez ponad rok wyłączeni z życia zawodowego, członkowie zespołu Zaklętych Rewirów nie tracą motywacji do dalszych działań. Ich siła to wiara w to, co robią, a Zaklęte Rewiry są dla nich jak drugi dom. Dlatego to miejsce, jak feniks z popiołów, odradza się nowo, żeby nieraz zaskoczyć i oczarować publikę. 4 września 2021 ruszają na nowo koncerty i inne imprezy. Do Zaklętych Rewirów wraca energia!

Koncert